Co warto wiedzieć o RZĘSACH





Dzisiejszym postem chciałabym rozpocząć serię dotyczącą rzęs. Ostatnio bardzo interesuje mnie ten temat i postanowiłam zrobić wszystko, by moje rzęsy wyglądały pięknie nie tylko ubrane w tusz, ale i bez niego. Przeszukałam fora i blogi, szukając informacji o tych krótkich, ale jakże ważnych dla kobiecej urody włoskach i postanowiłam się nimi z Wami podzielić. Na początek zapraszam Was na wprowadzenie do tematu i ogólne informacje które warto przyswoić, by móc jak najlepiej zająć się swoimi rzęsami.

Piękne rzęsy to wspaniały atrybut kobiecości. Dodają zalotności, uroku, otwierają optycznie oko i sprawiają, że twarz wydaje się delikatniejsza. Niestety, natura nie wszystkich obdziela równo, i podczas gdy niektórzy mają rzęsy niczym firany lub skrzydła motyla, to inni narzekają na to, że są za krótkie, zbyt rzadkie, albo nawet za jasne, przez co niewidoczne. Nie należy jednak poddawać się w takiej sytuacji, bo można w łatwy sposób poprawić ich wygląd. 



Co wiemy o rzęsach?

Rzęsy, z łaciny zwane cilia, to krótkie włoski, których długość zwykle nie przekracza 10 milimetrów. Na górnej powiece znajduje się ok. 150 włosków, na dolnej zaś od 75 do 100. Mają one na celu chronić oko, ich zadaniem jest zatrzymywanie kurzu i innych zanieczyszczeń, które nie powinny wpaść do oka. Dodatkowo pełnią one podobną funkcję, co wąsy kota lub myszy - ostrzegają nas przed obiektami zbliżającymi się do oka, dzięki temu zamykamy je zanim np. wleci do niego owad. Rzęsy rzadko kiedy siwieją - dzieje się tak tylko w bardzo zaawansowanej starości. Na brzegach rzęs znajdują się połączenia pomiędzy nimi, w postaci  gruczołów łojowych Zeiss’a i gruczołów potowych Moll’a. Brwi mają bardzo podobną budowę do rzęs.

Cykl wzrostu i wymiany rzęs

W ciągu roku wymieniamy rzęsy całkowicie co najmniej dwa razy. Cykl życia rzęsy to około 60 do 90 dni. Nowe rzęsy pojawiają się na miejscu tych, które wypadły, odrastając w czasie 4-8 tygodni. Niekiedy może zdarzyć się, że odrosłe rzęsy posiadają nieco inny kolor niż naturalna barwa naszych włosów, jednak jest to rzadkie zjawisko. Zazwyczaj blondynki mają rzęsy jasne, a szatynki i brunetki - ciemniejsze.

Dlaczego rzęsy wypadają?

Rzęsy tak jak włosy mogą wypadać nadmiernie i przedwcześnie. Dzieje się tak często z powodu osłabienia mieszków włosowych, w których są osadzone. Przyczyną ich osłabienia może być stan zapalny spojówki, łysienie plackowate, albo mechaniczne uszkodzenia. Czasem powodem mogą być także zaburzenia hormonalne, niedobór pewnych witamin i składników odżywczych, lub używanie szkodliwych kosmetyków i preparatów do demakijażu. Więcej, o tym co szkodzi naszym rzęsom, w następnym poście z tej serii.






DALSZE ARTYKUŁY O RZĘSACH






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Cel: uroda! , Blogger