ZDROWIE: RÓWNOWAGA KWASOWO - ZASADOWA ORGANIZMU

Aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo, niezbędna jest równowaga w kilku aspektach - temperatury, ciśnienia a także odczynu pH. W przypadku tego ostatniego czynnika mówimy o równowadze kwasowo – zasadowej. Jej zaburzenia występują w obu kierunkach, chociaż częściej narażeni jesteśmy na nadmiar kwasów w organizmie. Wg niektórych specjalistów medycyny, zakwaszenie organizmu jest początkiem wielu różnych chorób.


To co błędnie nazywamy chorobą, jest tak naprawdę manifestacją odłożonych kwasów i toksyn w ciele - dr Robert O. Young 

Dlaczego tak wielką uwagę powinniśmy przykładać do tego, by w naszych organizmach występowała równowaga? Zakwaszenie jest stanem, który sprzyja rozmnażaniu się bakterii i grzybów. Organizm pełen toksyn przekłada się na ciągłe zmęczenie, coraz większą potrzebę odpoczynku i ‘doładowywania’ energii. Ponadto szybciej powstają zmarszczki, opuchnięcia, można odczuwać nieuzasadnione bóle w różnych miejscach, ale to nie wszystko. Warto wiedzieć, że kwaśne środowisko o wiele bardziej sprzyja również rozwijaniu się komórek rakowych a niszczeniu zdrowych.


Objawy zakwaszenia organizmu 


Jak poznać, że w naszym organizmie panuje nadmiar kwasów? Jeśli odczuwamy bóle głowy i ciała, nagle pojawiły się u nas problemy skórne, których dotąd nie odczuwaliśmy, pot zmienił zapach na bardziej intensywny i nieprzyjemny, wypadają nam włosy i łamią się paznokcie, odczuwamy dolegliwości trawienne oraz częściej niż zwykle chorujemy, być może właśnie nasz organizm buntuje się pod wpływem zbyt dużej ilości kwasów i broni się przed tym, by nie zapaść na poważniejsze choroby. Kwasica to nie tylko objawy fizyczne, ale i również wpływ na psychikę: zmiany nastroju, trudności w skoncentrowaniu się, długotrwały nastrój smutku lub drażliwości, wewnętrzny niepokój, sen nie dający odpoczynku.


Jak organizm walczy z kwasami


Nasz organizm ma specjalny mechanizm służący zachowaniu równowagi kwasowo – zasadowej. Jeśli cząsteczka kwasu (dostarczona z pożywienia albo powstała w wyniku produkcji energii) napotka cząsteczkę zasadową, łączy się w neutralną cząsteczkę soli, która jest dla organizmu nieszkodliwa i łatwo wydalana. Cząsteczki zasadowe neutralizujące kwasy to min. potas, magnez, żelazo, wapń i sód. Jeśli nasz organizm jest zdrowy, utrzymuje ich odpowiedni zapas. Jeśli jednak brakuje ich w naszej diecie (bo spożywamy produkty zakwaszające lub żyjemy w permanentnym stresie), organizm będzie wyciągał te cząsteczki z naszych mięśni (magnez) lub kości (wapń) czy narządów.


Co przyczynia się do zakwaszenia? 


Główne czynniki, które wpływają na zakwaszenie organizmu to niewłaściwa dieta, długotrwały stres oraz używki (kawa, czarna herbata, alkohol, papierosy) i leki.  W przypadku diety jest to nadmiar pożywienia zakwaszającego w stosunku do zasadowego (powinien wynosić 20% do 80%), oraz niewłaściwe łączenie grup pokarmów (np. białek z węglowodanami) a także zbyt mała ilość pokarmów naturalnego pochodzenia. 



Produkty silnie zakwaszające

owoce: borówki, żurawiny, śliwki suszone, słodzone soki owocowe
produkty mączne: wszystkie pszeniczne, chleb i bułki białe, makarony
mięsa: wieprzowina, wołowina, owoce morza
produkty mleczne: ser, mleko UHT, budynie, lody 


Produkty o słabszych właściwościach zakwaszających:

warzywa i owoce: ziemniaki, kukurydza, fasola biała, wiśnie, rabarbar, owoce puszkowe
zboża: ryż biały, kasa gryczana, żyto, owies 
mięsadrób, baranina
bakalie: pistacje, orzechy nerkowca
dodatki spożywcze: cukier (biały i brązowy), dżemy, ocet, ketchup, majonez, musztarda


Produkty silnie odkwaszające

produkty odkwaszające
Źródło. Produkty które powinniśmy na stałe włączyć do naszego jadłospisu

warzywa: szparagi, cebula, pietruszka, świeży szpinak, brokuły
owoce: czosnek, cytryna, arbuz, limonka, grapefruit, mango, papaja, naturalne soki owocowe 
pozostałe produkty: oliwa z oliwek, herbata ziołowa, sok cytrynowy, stewia 


Produkty słabiej odkwaszające: 

warzywa: kabaczek, burak, seler, sałata, cukinia, słodkie ziemniaki
owoce: daktyle, figa, melon, kiwi, winogrona, jabłka, gruszki, rodzynki


pozostałe: migdały, olej lniany, herbata zielona, syrop klonowy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Cel: uroda! , Blogger